Oteplení z posledních dní nebude jen přechodné

6.10.2018

Změní se tím i původní dlouhodobá předpověď, která predikovala říjen jako chladnější.

Oteplení z posledních dní nebude jen přechodné

Říjen začal chladnějšími dny, kdy se průměrné denní teploty pohybovaly mezi 6 a 10 °C, což odpovídalo denním maximům jen kolem 15 °C. V průběhu tohoto týdne se ale postupně oteplovalo a aktuální dny se už chlubí průměry zhruba 12 °C a maximy 20 °C.

Tyto teploty vydrží i po celý nadcházející týden, neboť studená fronta, která bude přes naše území procházet v neděli, bude jen velmi slabá a ochlazení za ní prakticky nulové. Nově spočtená dlouhodobá předpověď dokonce odhaduje, že bude teplotně nadprůměrný také třetí říjnový týden. Závěr října se pak podle ní očekává jako průměrný.

Dlouhodobá předpověď přitom na konci září predikovala, že říjen bude celkově spíše chladnější s tím, že první třetina bude velmi chladná a druhé dvě třetiny přibližně průměrné. To ovšem i modely na týden dopředu předpokládali, že aktuální oteplení bude hned na začátku příštího týdne následováno prudkým ochlazením a opětovným nastolením průměrných denních teplot pod 10 °C. Teď už ale víme, že tomu tak nebude a říjen proto velmi pravděpodobně podprůměrný nebude a skončí spíše jako průměrný nebo mírně nadprůměrný.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK