Studená fronta na obzoru

9.8.2018

Východ ale zůstane ještě i v pátek velmi teplý.

Studená fronta na obzoru

Dlouho očekávané výrazné ochlazení konečně přichází na scénu. V pátek bude přes území České republiky procházet od západu studená fronta, která přinese snížení teplot a četnější srážky. Ty ale ani tentokrát nepokryjí úplně celé území.

Oblačnost se začne v důsledku působení fronty zvětšovat už v pátek ráno na západě. Postupně se bude zatažená obloha propagovat i dále na východ, až nakonec odpoledne převládne nad slunečným počasím i na Moravě a ve Slezsku.

Společně s tím se začnou objevovat také déšť nebo přeháňky, ale jejich intenzita zejména v Čechách příliš jasná není. Momentálně to vypadá, že se tam bude jednat spíše o občasný déšť (který navíc ani nemusí postihnout celé území), ale zcela vyloučeny nejsou ani srážky trvalejšího charakteru. Na Moravu a do Slezska se fronta dostane až v době nejvyšších teplot, takže zde jimi bude tvorba srážkové oblačnosti umocňována. Na většině území čekáme přeháňky a bouřky, které mohou být ojediněle i silné.

Pokles teplot v důsledku fronty se nejvíce projeví na západě, kde může být při intenzivnějším dešti i kolem 20 °C. Směrem na východ budou denní maxima výrazně vyšší, klidně stále i přes 30 °C. Vše ale závisí na přesném načasování průchodu fronty a intenzitě s ní spojených srážek. Východ republiky se ale nemusí bát, že by se snížení teplot nedočkal. V sobotu totiž bude pro změnu chladnější než západ s teplotami kolem 25 °C.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK