Máme venku chladné nebo teplé počasí?

30.6.2018

Teploty se o víkendu pohybují do 23 °C, ale působí příjemně.

Máme venku chladné nebo teplé počasí?
Do střední Evropy znovu pronikla studená vzduchová hmota, na červnové poměry jde o ve vyšších hladinách atmosféry o dost chladný vzduch. Jenže je také suchý, takže není spojen s velkou oblačností, převládá tak jasno až polojasno, kromě úplného severovýchodu Česka, kde je až oblačno. 

Pocitově tak zejména lidé žijící dál od hranice s Polskem nemusejí vnímat současné počasí jako chladné - slunce je nyní z celého roku nejteplejší, citelně hřeje už od šesté ráno a vydrží do osmé večer.  Současně je přes den hodně silné, takže při pobytu na slunečních paprscích se můžeme cítit velmi zahřátě, přestože denní teploty nepřekračují 23 °C. Chladná vzduchová hmota tak nepřináší úplně chladné počasí. Pocitová teplota je docela vysoká. 

Chladnější počasí se projevuje později večer a během noci, kdy minimální teploty v noci na neděli klesají nařadě míst pod 10 °C. Chladnější vzduch trochu znát je přes den při pobytu ve stínu. Stínu je však málo, protože slunce je nejvýše z celého roku. Pocitově tak působí počasí letním dojmem i přes teploty, které tuto mez nesplňují. Je to obrácená situace, než když třeba prší a teploty jsou i poměrně vysoké, ale počasí vnímáme jako nevlídné a i chladné vlivem chybějícího slunce.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK