Od pátku hrozí silné bouřky

7.6.2018

Doprovázet je budou tropické teploty.

Od pátku hrozí silné bouřky

Bouřková sezóna na sebe letos nedává zapomínat. Nyní jsme si sice užili pár poměrně klidných dní, ale další bouřky, které ve finále zasáhnou většinu území, už čekají za dveřmi a ojediněle mohou být i silné s vysokými srážkovými úhrny.

Hojněji se začnou vyskytovat od pátku, přičemž nejpozději dorazí na severozápad Čech. V odpoledních a večerních hodinách budou postupně nabírat na síle a přinést mohou kroupy a srážkové úhrny kolem 35 mm, lokálně ale i mnohem větší!

Pro sobotu a neděli již nelze rozmístění bouřek stanovit v tuto chvíli prakticky vůbec. Jisté je pouze to, že v nočních hodinách se bude snižovat jejich četnost i síla a že nejsilnější budou obecně opět odpoledne a večer. Doprovodné jevy mohou být podobné jako v pátek, i když se odhadují srážkové úhrny dokonce až kolem 40 mm.

Při takto intenzivních bouřkách nemůžeme vyloučit možnost lokálních povodní v důsledku vylévání vodních toků s koryt nebo díky nedostatečnému odtoku vody do kanálů či půdy. Zaplavování by ale mělo být opravdu pouze místního charakteru a vyskytovat se tam, kam silných bouřek dorazí více.

Energii tyto bouřky budou brát díky vysokým teplotám, při kterých výpar z povrchu a tedy i formování oblačnosti probíhá podstatně rychleji. Samotné vysoké teploty by sice samozřejmě nestačily (vždyť existují i velmi horké slunné dny!), ale již vznikajícímu oblaku rozhodně napomohou narůst do ještě větší mohutnosti. Teploty tedy čekáme v pátek mezi 26 a 30 °C a o víkendu mezi 27 a 31 °C. Bouřka proto vlastně může představovat příjemné ochlazení jinak horkého dne.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK