Letní počasí už i na severu Evropy!

17.5.2018

V Estonsku byl zaznamenán první tropický den velmi brzo

Letní počasí už i na severu Evropy!
Zatímco k nás přišlo v těchto dnech ochlazení, letní počasí vyvrcholilo v místech, kde bychom ho ani moc nečekali a už vůbec ne v polovině května. Teplý vzduch pronikl do severní a severovýchodní Evropy, kdy byly ve Skandinávii i pobaltských státech zaznamenány denní teploty mezi 25 a 30 °C. Konkrétně přes 30 °C se teplota dostala třeba v Estonsku, na jihu Finska naměřili 29 °C a ve Švédsku 28 °C. Letní teploty vládnou i v dějišti mistrovství světa v hokeji, tedy v Dánsku.

Na severu Evropy bylo paradoxně tepleji než ve větší části Středomoří a mnohem tepleji než třeba ve Francii, kde se v úterý teploty pohybovaly při deštivém počasí jen kolem 15 °C v nižších polohách a někde i méně. Aktuálně je na severu Evropy také mnohem tepleji než u nás. Příčinou byla tlaková níže, která se právě z Francie do střední Evropy posouvala, přinášela četné srážky, zatímco na její přední straně proudil na sever Evropy velice teplý vzduch.

Takové otočení teplot v rámci kontinentu se občas stává, a v květnu jsou k tomu zvlášť vhodné podmínky. Na severu Evropy už je den téměř celodenní, slunce v noci zapadá jen na chvíli, takže jsou i velmi vysoké minimální teploty. A pokud se foukne kontinentální vzduch z Ruska, není důvod, proč by nepřišlo pravé léto. V nejbližších dnech se ovšem v této části Evropy ochladí, takže se teplotní mapa zase stane docela normální.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK