Zažili jsme rekordně dlouhé období teplých dnů

15.5.2018

Teploty od 9. dubna vždy překročily 15 °C, většinou byly i nad 20 °C

Zažili jsme rekordně dlouhé období teplých dnů
Současné ochlazení není nijak zvlášť razantní, přesto je aspoň trochu zřetelným ukončením teplého období, které má Česko za sebou. Duben byl v Česku nejteplejší ve své historii, když průměrnou s teplotou 12,7 °C překonal dosud rekordní duben 2009. A to navzdory jeho chladnému začátku, který byl zbytkem měsíce bohatě vykompenzován.

Snad ještě zajímavější statistiky ale vykazuje období zhruba od 9. dubna až do dnešních dní, tedy i první polovina května. To bylo rekordní z mnoha stránek. Nikdy se třeba ještě nestalo, aby od 9. dubna už každý den teploty dosáhly na 15 °C. Rovněž bylo rekordní množství dní s maximální teplotou nad 20 °C, těch bylo v Praze 31 z celkových 37, tedy 84 %. Nevyskytlo se zkrátka žádné chladné období a teploty neuvěřitelně vytrvale zůstávaly vysoko nad průměrem. Výčet rekordů by mohl být mnohem delší, třeba v Brně měli do pondělí sérii 17 dní s teplotou nad 20 °C v kuse apod.

Mimořádně vysoké a také stabilní teploty se zapsaly do tabulek jako rekordní, ale objem srážek až tak výjimečný nebyl, i když byly rovněž hodně daleko od průměru, tentokrát jako podnormální. V dubnu spadlo jen 48 % běžného úhrnu srážek, ale rekord drží stále s velkým odstupem duben 2007, kdy napršelo jen 12 % průměru a mnohde nepršelo tehdy celý měsíc. Současné sucho je dané i tím, že téměř všechny srážky byly přeháňkového charakteru. 

Ochlazení a srážky těchto dní aspoň částečně vrací vychýlené počasí k normálu, ale ochlazení to není až tak významné a srážky také nejsou všude, takže rekordní období může z některých hledisek ještě pokračovat.


Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK