Nový sníh v Alpách i Pyrenejích

14.4.2018

A léto na východě Evropy...

Nový sníh v Alpách i Pyrenejích
Polovina dubna vůbec neznamená, že by všude v Evropě bylo definitivně po zimě. V posledních dnech působila v západní Evropě tlaková níže, která se propadla až na jih ke Španělsku. Zde pak byly zaznamenány nejen poměrně nízké teploty, ale také napadla spousta sněhu v horách. V Pyrenejích běžně kolem půl metru, včetně třeba známého zimních střediska Andorry. Sněžilo i ve francouzské části Pyrenejí a zdaleka nejen na vrcholcích. V centrálním Španělsku v okolo hlavního města Madrid se denní teploty pohybovaly jen kolem 10 °C.

Přívaly jarního sněhu byly zaznamenány i v Alpách, hlavně tedy jižních - třeba v Itálii nebo Slovinsku. Zde je to ale mnohem běžnější situace v polovině dubna, zvlášť když se to týká jen vyšších nadmořských výšek. Ve velké části Itálie - pak byly v uplynulých dnech zaznamenány i silné bouřky s krupobití, jasně naznačující, že začíná teplá bouřková sezona. I to souviselo s výše zmíněnou tlakovou níží, která postupně dosáhla až do Středomoří a rozproudila zdejší jinak klidnější vzduchové hmoty.

Hodně teplo panuje na východě Evropy - Balkán, Ukrajina nebo Slovensko a i Polsko zaznamenávají letní teploty, dokonce i v tom Polsku dosahují na 25 °C, na Balkáně ještě o malý kousek výše. Týká se to i Bulharska a Rumunska. A na západě Turecka, tedy části přiléhající k Evropě, bylo naměřeno v pátek dokonce už i tropických 30 °C. Doba letní dovolených u moře se zkrátka už blíží, i když zatím tomu trochu brání ještě chladnější moře. To bude potřebovat ještě pár týdnů na pěkné vyhřátí.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK