Pátek třináctého přinesl bouřky

13.4.2018

Spadlo i přes 20 mm vody, na Labi i povodňový stupeň.

Pátek třináctého přinesl bouřky
Duben ještě není ani v polovině a Česko zažilo den, který měl ledascos společného s létem. Teplotně tedy ne úplně, ale objevily se bouřky. Ty se začaly vytvářet krátce po poledni na jihu Čech a během odpoledních hodin se zformovaly do protáhlého pásma, které postupně směřovalo k severovýchodu a zasáhlo většinu Čech. Moravu nikoliv, zde pršelo naopak poměrně vydatně už dopoledne a ráno.

V bouřce se objevilo nejvíce srážek na stanici Verneřice v okrese Děčín, kde napršelo vysokých 22 mm srážek za zhruba tři hodiny. Je to tedy déšť vydatný, i když na letní bouřky neměl přece jen ani zdaleka. Srážky ale překvapivě dokázaly zvednout hladiny říček v Podkrkonoší, kde se k bouřkovému dešti přidaly ještě i zbytky tání posledního sněhu, který tu stále leží. I díky tomu byl v podvečer zaznamenán stupeň povodňové aktivity na horním toku Labe. Samozřejmě jen dočasně.

Bouřky v půlce dubna žádná vzácnost nejsou, nevyskytly se letos ostatně ani teprve poprvé, byly zaznamenány už v minulém týdnu. Není ani překvapivé, že v horách bouří nad zasněženými vrcholy, to je v dubnu také běžná věc. Další podobou příležitost spatřit a zažít jarní bouřku čekáme v pondělí. Tentokrát s větší pravděpodobností spíše na Moravě. Bude to ještě upřesněno. Víkend bude klidný a dny od úterý dále pak také.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK