Před startem vegetačního jara je pěkně zalito

12.3.2018

V pondělí spadlo na západě Čech až 20 mm vody

Před startem vegetačního jara je pěkně zalito
Únor byl velice suchým měsícem a začátek března v tomto duchu pokračoval. V posledním týdnu ale přišly dva srážkové dny, které vláhovou bilanci pro začátek jara dost vylepšily. Poprvé v úterý 6. března to bylo spíše sněžení a podruhé teď v pondělí 12. března už na celém území déšť. Při první sněhově deštivé epizodě se srážky projevily hlavně na severu Čech, zatímco Plzeňský, Zlínský a Moravskoslezský kraj se vody skoro nedočkaly.

Pondělí bylo důslednější. V Čechách pršelo všude, a nejvíce tentokrát na západě, konrétně v Krušných horách naměřila stanice Přebuz 20 mm vody. Dost vydatně pršelo i na Šumavě, a také v Orlických horách. Jinak se úhrny pohybovaly kolem 10 mm, což je na březnové poměry solidní zálivka. Slabší byly úhrny srážek na jižní Moravě. 

Pokud si sečteme tyto dva dny, vyjde nám, že většina území má nyní pěkně zalito a je připravena na start tzv. vegetačního jara. To je období, kdy průměrná teplota vzduchu překročí +5 °C, což je dostatečné pro to, aby se sezónně činné rostliny začaly proubouzet. Na našem území to z dlouhobého hlediska nastává zhruba v období mezi 15. a 25. březnem v závislosti na konkrétních místech, na horách tedy o něco později.

Je to třetí typ jara, který rozlišujeme. Meteorologické začíná 1. března, astronomické 21. března a toto vegetační se tedy liší místo od místa. Je paradox, že ačkoliv tento pojem lidé znají vůbec nejméně, tak ve skutečnosti je to právě vegetační jaro, které nejvíc popisuje chvíli, na kterou čekáme - kdy se příroda začne po zimě probouzet k životu. S jary to není zkrátka jednoduché. Zvlášť, když reálné počasí nerespektuje ani jedno z těch tří a dělá si prostě co chce...
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK