Počasí v dějišti olympiády

9.2.2018

Jihokorejské město Pyeongchang má podstatně chladnější klima než Praha

Počasí v dějišti olympiády
Zahajovací ceremoniál letošních zimních olympijských her byl kvůli mrazu zkrácen, i když nakonec teploty nebyly až tak třeskuté, pohybovaly se kolem -9 °C, kdežto v minulých dnech klesaly ke dvaceti pod nulou. Jak se v dějišti her bude počasí vyvíjet dál?  Nadále zůstanou mrazy, většinou celodenní a ranní teploty budou klesat pod -10 °C. A není divu, město leží v poměrně drsném podnebí. 

Průměrné maximální teploty v tomto městě dosahují v únoru hodnot okolo -2 °C a průměrné noční teploty klesají pod -10 °C. Srážky se objevují v průměru každý třetí den a většinou je to sněžení. S přírodním sněhem tedy problém nebývá. Mezitím ale často bývá i slunečno, počasí je dost proměnlivé a nevyskytují se žádné inverze jako u nás. V letošní roce se zdá, že bude srážek během olympiády spíš málo, často se objeví slunce, ale budou také silné ranní mrazy. Jedná se tedy spíše o kontinentální typ klimatu.

Jihokorejské dějiště her leží v obdobné nadmořské výšce jako Praha, a lyžařská střediska se zase nadmořskou výškou vcelku podobají našim horám. Klima je přesto o něco chladnější, což se zdá překvapivé s ohledem na to, že oblast leží jižněji než Barcelona nebo Řím - ve skutečnosti poloha odpovídá zhruba jižní Itálii! Tam je přitom klima naprosto odlišné. Je to způsobeno tím, že na Korejském poloostrově povětšinou vanou studené severní větry ze Sibiře. Takže mráz dokáže pěkně štípat do tváří.

V porovnání s hrami v Soči před čtyřmi lety tak mají sportovci zajištěnu skutečnou zimní atmosféru.


Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK