Nižší polohy už opět bez sněhu

6.12.2017

Ještě v úterý ráno je však sněhová pokrývka docela hojně pokrývala.

Nižší polohy už opět bez sněhu

Velké území České republiky začal v posledním týdnu zasypávat sníh. Na Moravě sněžilo především ve středu 29. a ve čtvrtek 30. listopadu a do Čech pak dorazilo sněžení v pondělí 4. prosince. Zatímco na Moravě se ale sníh docela dlouho držel, v nížinách Čech (povodí Labe, povodí Berounky, horní Povltaví) ještě tentýž den tál a neudržel se ani do dalšího rána.

Přesto se však v úterý 5. 12. ráno sněhová pokrývka na velkém území České republiky nacházela. Kromě zmíněných oblastí Čech bylo nasněženo prakticky všude, i když v nížinách nebylo sněhu více než 5 cm. Na hřebenech hor bylo naproti tomu naprosto bez problémů přes 50 cm a například Labská bouda hlásila celých 102 cm!

Nyní už je však situace pro nižší polohy zcela jiná. V úterý se díky teplé frontě denní maxima pohybovala kolem 5 °C a sněhová pokrývka velice rychle odtávala. Ve středu ráno zbyla jen na horách a pahorkatinách, kde jí v některých případech (Krkonoše, Jeseníky, Beskydy, Šumava) dokonce trochu přibylo.

Aktuálně se už srážky nevyskytují a nejbližší dny (čtvrtek a pátek) navíc přinesou ještě o něco vyšší teploty a sníh se proto vytratí i ze středních poloh (nyní ho lze najít ještě v polohách kolem 400 m, poté nejspíš zmizí už i ze 600 m). Ochlazení a možná i novou sněhovou nadílku přinese zase až sobota.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK