Teplé počasí láme rekordy, pondělí přineslo i 25 °C !

17.10.2017

Podobné by mohlo být ještě i úterý.

Teplé počasí láme rekordy, pondělí přineslo i 25 °C !
Na začátku října to tak vůbec nevypadalo, ale nakonec ještě stihlo babí léto v Česku pořádně zaúřadovat. Příliv teplého vzduchu se na teplotách velmi pozitivně projevoval už během víkendu, když maxima překračovala dvacet stupňů, přesto bylo nakonec pondělí ještě teplejší. I když ne všude - na některých místech se mlha udržela déle a maximální teploty trochu zaostaly. Více míst však zaznamenalo v pondělí vyšší teploty.

Vůbec nejtepleji měli v Českých Budějovicích, kde teploměry zjistily dokonce letních 25,8 °C a jednalo se o překonání historického rekordu pro tento den. Ten padl rovněž v Javorníku na Jesenicku, kde naměřili rovných 25 °C. Pro srovnání, v neděli bylo nejtepleji v Pošumaví, kde se teploty dostaly na 24,2 °C. Historický rekord padl rovněž v pražském Klementinu, tedy na nejstarší měřící stanici. Hodnota 21,7 °C byla naměřena přesně před padesáti lety, 16. října 1967. V pondělí bylo v centru Prahy kolem 22 °C.

A vysoké takřka letní teploty zaznamenáme i během úterý, i když maxima se velmi nepatrně sníží. Překonání rekordů není už moc pravděpodobné a to především kvůli hodně vysoko nastavené laťce. V roce 1967 totiž příliv teplého vzduchu vrcholil právě až 17. října, a v centru Prahy bylo toho dne naměřeno 25,5 °C, na jihu Čech toho dne pak až 26 °C. Z toho vyplývá, že aktuální hodně vysoké teploty pro druhou půlku října sice nejsou vůbec obvyklé, ale nějaké obdoby v historii přece jen najdeme.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK