Víkend bude mrazivý, v sobotu večer se přidá sněžení

6.1.2017

Na území České republiky začal proudit chladný vzduch arktického původu, který k nám přináší velmi silné mrazy. Jeho příliv poleví až v úterý nebo ve středu, kdy začne počasí u nás ovlivňovat tlaková níže postupující do Evropy ze severního Atlantiku. Během víkendu se kromě nízkých teplot západ území dočká také sněžení, které k nám přinese okluzní fronta.

Víkend bude mrazivý, v sobotu večer se přidá sněžení

V sobotu bude zpočátku převládat polojasno až oblačno, na východě se ojediněle mohou objevit sněhové přeháňky jako pozůstatek sněhové nadílky z předchozích dnů. Slunečnější počasí však dlouho nevydrží, neboť hned odpoledne začne od severozápadu přibývat oblačnosti a večer by se už mělo objevovat první sněžení, které bude pokračovat minimálně do nedělního rána.

Zpočátku bude sněžit hlavně na severozápadě Čech, ale během noci se rozšíří do celých Čech a na západ Moravy. V neděli pak bude od severovýchodu postupně ustávat a místy se bude dokonce protrhávat oblačnost. Na jihozápadě Čech ale bude po celý den převažovat zatažená obloha a i odpoledne se může objevit nějaká sněhová přeháňka.

Maximální denní teploty se budou v těchto dnech držet velmi nízko: v sobotu je očekáváme mezi -10 a -6 °C. V neděli budou na Moravě a ve Slezsku velmi podobné (-9 až -5 °C), ale v Čechách se díky vlivu fronty vyšplhají o něco výše: přibližně na -6 až -1 °C.

Extrémně chladná budou ovšem rána. Především to sobotní může při vyjasnění ojediněle přinést až teploty kolem -20 °C! Noc na neděli už bude o poznání teplejší, i když stále musíme počítat s ranními minimy místy pod -10 °C. Nejchladnější by měl být severovýchod, kde mohou teploty klesnout až k -15 °C.

Při pobytu venku tedy doporučujeme hodně teplé oblečení a prohřívání těla pohybem (rozhodně není dobré postávání na jednom místě) a pitím teplých nealkoholických nápojů.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK