V Česku byl rok 2016 chladnější než dva předchozí

30.12.2016

Srážkově se velmi přiblížil normálu

V Česku byl rok 2016 chladnější než dva předchozí
Rok 2016 byl na našem území sice z dlouhodobého pohledu teplý, avšak ne tak výrazně jako roky 2014 a 2015. V předchozích dvou letech u nás byla zaznamenána průměrná teplota shodně 1,9 °C nad dlouhodobým průměrem. Letošní rok skončí s odchylkou pouze 1,2 nebo 1,3 °C. Měl by se zařadit na 8. místo z historického hlediska.

Srážkově bude rok přibližně na úrovni dlouhodobého průměru, očekáváme, že celkový úhrn spadlých srážek by měl být asi o 4-7 % pod průměrem. Není to moc - v roce 2015 byl srážkový deficit 21 %, a to byl už skutečně suchý rok.

Z hlediska chodu počasí během roku lze říci, že zvlášť teplé období jsme zaznamenali na přelomu ledna a února, a pak v druhé polovině září, kdy se nám krásně prodloužilo léto. Vyloženě studené periody byly krátké - za zmínku stojí hlavně ta v polovině ledna, kdy byly mrazy opravdu silné, a pak na začátku května. Srážkově stojí za zmínku trochu sušší období srpna a září, předtím bylo i poměrně suché jaro, ale na druhou stranu to vykompenzoval deštivější červenec.

Krátkodobé extrémy se vyskytovaly během roku tradičně různě, i když padlo několik maximálních teplotních rekordů v pražském Klementinu, za zmínku stojí hlavně překonání rekordu minimálního. 11. srpna klesla ranní teplota na rovných 10 °C, minimální rekord padl na stanici poprvé po 18 letech, předtím tomu bylo 1. září 1998.  

Ve výsledku lze říci že i přes dílčí povětrnostní extrémy, které zaznamenáme každý rok, se tento rok do historických tabulek nijak zvkášť významným písmem nezapíše. Nezažili jsme nic, co by zůstalo v paměti, tak jako v minulosti povodně, sněhové kalamity nebo dlouhotrvající či mimořádná tropická vedra. A to je vlastně dobře, protože zapamatovatelné extrémy většinou nejsou ničím příjemným.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK