Klíšťata jsou velmi aktivní, vhodné podmínky mají i komáři

Aktivita klíšťat je na většině území na nejvyšším stupni

Klíšťata jsou velmi aktivní, vhodné podmínky mají i komáři

Dnes se opět podíváme na aktivitu klíšťat na území České republiky a tentokrát se zaměříme i na podobně "oblíbené" komáry. Podle aktuálních údajů ČHMÚ bude v pondělí aktivita klíšťat na většině plochy České republiky na nejvyšším, pátém, stupni. Ostrůvkovitě se setkáváme se čtvrtým stupněm aktivity, v horských oblastech ojediněle se třetím. 

Největší riziko napadení klíštětem je v listnatých a smíšených lesích s bylinným podrostem. Podobně nebezpečné jsou různé křoviny a vysoká bylinná vegetace u vodních toků. V těchto biotopech bychom se při pátém stupni aktivity klíšťat měli pohybovat jen po zpevněných cestách, používat repelent a po cestách do přírody se prohlédnout a odstranit nalezená klíšťata.

V průběhu pondělního dne budou příznivé podmínky i pro létání komárů. Jejich index se bude pohybovat převážně na čtvrtém, případně třetím stupni z taktéž pětibodové škály. Komárům vyhovuje teplé počasí bez silného větru a s vysokou vzdušnou vlhkostí. V úterý by aktivita komárů měla slábnout. To stejné platí v centrální části republiky i u klíšťat. V následujících dnech se ale opětovný nárůst aktivity nedá vyloučit.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ