Sportovce v Tokiu trápí mimořádné dusno

Teploty po většinu dní vystupují nad 30 °C

Sportovce v Tokiu trápí mimořádné dusno

Letní olympijské hry, které se v těchto dnech odehrávají v hlavním městě Japonska se do historie zapíšou i extrémními meteorologickými podmínkami, kterým sportovci musí čelit. Jde hlavně o vysoké teploty v kombinaci se značnou vlhkostí vzduchu.

Podle webu The Guardian jde dokonce o hry s nejvyšší průměrnou teplotou v historii. Denní maxima se pohybují v průměru kolem 32 °C. Už to je samo o sobě nepříjemné (aspoň pro sportování), ale v kombinaci s vlhkostí jde o extrémně náročné podmínky. Ve čtvrtek dosáhla teplota 34 °C při vlhkosti kolem 70 %. To odpovídá rosnému bodu asi 27 °C, což je podstatně více než bývá u nás během letních dusných dní. Za takových podmínek se pot z těla špatně odpařuje a výrazně se zvyšuje riziko přehřátí organismu.

V důsledku extrémních podmínek musely být některé zápasy přerušeny a závody v chůzi a maraton byly dokonce přesunuty 800 kilometrů na sever na ostrov Hokkaido. Kromě změn v programu (přesuny zápasů na večer) se používají rozprašovače a další metody ochlazování. Ukazuje se ale, že při rostoucích globálních teplotách bude potřeba klimatické podmínky brát stále více v potaz při plánování velkých sportovních událostí.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;Guardian

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK