Dým z lesních požárů je nebezpečnější než jiné typy znečistění

S novým poznatkem přišel tým z univerzity v San Diegu v Kalifornii

Dým z lesních požárů je nebezpečnější než jiné typy znečistění

Nebezpečné úrovně znečištění vzduchu se obvykle stanovují podle typu či velikosti znečišťujících částic. Jedním z jejích typů je PM2.5 neboli pevné částice s průměrem do 2,5 mikrometrů. Tyto velmi jemné částečky se snadno dostanou do plic a dál do těla.

Ale jak se ukázalo v nejnovější studii, nezáleží jen na velikosti částic, ale i na jejich zdroji. Možná překvapivě se dým z lesních požárů ukázal jako nebezpečnější než běžné zdroje znečištění. Zatímco u běžných zdrojů roste riziko hospitalizace o 1 % s každými 10 mikrogramy PM2.5 ve vzduchu, u lesních požárů jde o 1,3 - 10 %. 

Jak se vlastně povedlo různé zdroje od sebe odlišit? K určení vlivu lesních požárů byla použitá kombinace jejich polohy a silného horkého větru zvaného Santa Ana, který transportuje dým k pobřeží. Navíc byly použity i mapy přímo oblaků dýmu. Hlavním závěrem je, že oblakům dýmu z lesních požárů je lepší se vyhnout, pokud to sitauce dovoluje.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;phys.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK