Počasí a koronavirus: nejlépe se šíří při teplotě 9°C.

9.3.2020

Podle studie letní počasí může šíření koronaviru zpomalit, ale samo o sobě jej nezničí.

Počasí a koronavirus: nejlépe se šíří při teplotě 9°C.

Aktuální téma "koronavirus", oficiálně COVID-19, se dotýká i počasí. Odborníci diskutují o tom, do jaké míry bude toto onemocnění sezónní a jak moc jej tedy může zastavit příchod teplejšího jarního počasí. Zatím vědci nemají dost informací, nicméně první rychlé výzkumy koronaviru se už objevují. Například v Číně se skupinka vědců pokusila na základě statistického sledování vyhodnotit, v jakých teplotách se koronavirus nejlépe šíří. Čistě statisticky jim vyšlo, že nejvýhodnější počasí s teplotou 8,72 °C. Shodou okolností teploty, jaké máme v Česku nyní.

Virus přežívá i v daleko vyšších teplotách, ostatně v lidském těle si žije při teplotě 37 °C. Ale při vyšších teplotách se mu hůře daří mimo tělo, což je důležité pro přenos z člověka na člověka. Ukazuje se, že nízké teploty mu příliš nevadí. Počasí má vliv nejen na koronavirus, ale i na chování lidí, které pak potažmo vytváří podmínky pro přenos nemoci. Občas se říká, že mráz zabíjí chřipku. Tak to vůbec není, ale při mrazu lidé méně vycházejí ven, a proto se nemoc méně šíří. Podobné principy budou platit i u COVID-19. 

Hlavní ohnisko - Čína, nově Írán a Itálie, mají na konci zimy relativně podobné klima, právě s denními teplotami kolem 10 °C. S ohledem na blížící se jaro je to tedy přece jen příznivější zpráva. Navíc s ohledem na to, že teplejší počasí obecně posiluje organismus člověka, který se pak s případnými nemocemi virového typu lépe vyrovnává.

Autor: redakce, ms,meteocentrum.cz, scmp.com

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK