Lidskou bolest ovlivňuje vlhkost vzduchu

Výsledky potvrzuje studie provedená na 13 000 nemocných.

Lidskou bolest ovlivňuje vlhkost vzduchu

Kdo by někdy neslyšel někoho mluvit o tom, jak určitě bude pršet, protože ho bolí koleno či některá jiná část těla. Již dlouho se hovoří o tom, že lidskou bolest ovlivňuje chlad, teplo či déšť a vlhko, zatím však chyběla dostatečně rozsáhlá studie, která by tyto skutečnosti potvrzovala.

Proto se skupina vědců z University of Manchester rozhodla provést 14 měsíců trvající studii o reakcích lidí s chronickými bolestmi, jako např. artritida, na změny počasí. Více než 13 000 britských občanům umožnili zaznamenávat do jejich aplikace, zda došlo ke změně jejich bolestí vůči přechozímu dni. Zároveň sledovali jejich polohu pomocí GPS, aby mohli co nejpřesněji určit počasí v místě jejich aktuálního pobytu.

Nyní publikovali své výsledky v odborném časopise Digital Medicine a odhalili, že nejvíce lidé trpí bolestmi ve dnech s vyšší vlhkostí vzduchu, nižším tlakem vzduchu a také silným větrem. Tyto změny ovlivňovaly tři čtvrtiny osob účastnících se výzkumu. Zároveň bylo zjištěno, že intenzitu bolesti silně ovlivňuje nálada. Překvapivě však nebyl zjištěn vztah mezi počasím a náladou, přestože by teplé a suché počasí mohlo lidem zlepšovat náladu a tím pádem i snižovat bolest.

Autoři studie věří, že jejich výsledky pomohou lidem s chronickými bolestmi lépe si plánovat své aktivity podle předpovědi počasí, čímž se zvýší kvalita jejich života.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, nature.com

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK