Smogová situace na východě republiky

21.1.2019

Pro některé regiony na severovýchodě vešla v platnost dokonce i regulace.

Smogová situace na východě republiky

V celé České republice došlo za posledních pár dní k rapidnímu zhoršení kvality ovzduší. Ještě v pátek 18. 1. byla situace celkem dobrá, ale během víkendu, kdy nad naším územím převládal vliv tlakové výše omezující rozptyl nečistot do výše ležících vrstev, výrazně vzrostly koncentrace polétavého prachu (částice PM10 s průměrem do 10 mikrometrů). To pochopitelně vedlo k obecnému zhoršení podmínek a zejména pak na východě republiky zůstal vzduch znečištěn natolik, že to mělo za následek vyhlášení smogové situace, v některých oblastech až regulace.

Smogová situace se týká celého Zlínského a Moravskoslezského kraje, přičemž obecně nejhorší podmínky panují na Ostravsku (zde i regulace provozu továren) a dále pak v dolní části Pomoraví (jižně od Olomouce).

V oblastech, kde je vyhlášena smogová situace, se doporučuje nevycházet tolik ven a vyhnout se fyzicky náročným aktivitám vyžadujícím zvýšenou frekvenci dýchání. Toto doporučení by neměli ignorovat zejména staří lidé, děti a ti, kteří trpí chronickými obtížemi dýchacích cest.

Kromě toho, že bychom měli pečovat o své zdraví, je také vhodné vypouštět do vzduchu co nejméně dalších nečistot. To znamená nespalovat odpad a omezit dopravu osobními automobily, obzvláště, pokud by v nich měl cestovat jen řidič a nikdo další.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK