Na Ostravsku špatná kvalita ovzduší

29.11.2018

Spolehlivé zlepšení nastane až v pondělí.

Na Ostravsku špatná kvalita ovzduší

Za poslední dny se na území České republiky zhoršila kvalita ovzduší. Díky vlivu tlakové výše byly v atmosféře potlačovány výstupné pohyby, které by znečištění transportovaly do vyšších vrstev, a protože chyběly také srážky, nemohly být znečišťující látky ani vymývány a ukládány do půdy.

Nejhorší situace panovala ve středu, kdy byly prakticky na celém území velmi vysoké koncentrace polétavého prachu, který se usazuje v dýchacích cestách a může být příčinou jejich chorob. Během čtvrtka se nicméně ovzduší přece jen trochu čistilo (zřejmě kvůli zesílení větru), ale na málo větrném Ostravsku zůstaly koncentrace stále v hodnotách, díky kterým zde celková kvalita ovzduší spadá do kategorie „špatná“. A velké zlepšení situace nezaznamenala ani oblast Mostecké pánve.

Na Mostecku se nečistoty z ovzduší vymyjí už v pátek odpoledne, kdy sem dorazí sněžení nebo mrznoucí déšť, který je spolehlivě vychytá. Na Ostravsko ovšem pořádné srážky dorazí nejspíš až v pondělí (do té doby mají i občasné srážky jen menší šanci) a horší kvalita ovzduší zde bude pokračovat. Pomine ale alespoň vliv tlakové výše a prach bude přeci jen o něco lépe rozptylován do vyšších vrstev.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK