Suché a větrné počasí nesvědčí alergikům

30.4.2018

Z pylů momentálně probíhá sezóna silně alergizující břízy.

Suché a větrné počasí nesvědčí alergikům

Jaro je již v plném proudu a společně s tím některé z nás trápí pylové alergie. Aktuálně jsou v ovzduší především pyly břízy, buku, dubu, vrby jívy, topolu a jilmu, přičemž bříza, která je zároveň velmi silným alergenem, má nad ostatními dominanci.

Situace ohledně pylů byla pro alergiky momentálně nepříznivá i kvůli počasí. Při dešti nebo alespoň vysoké vlhkosti vzduchu se pylová zrnka vážou na kapičky vody a do našich dýchacích cesta se pak nedostávají, neboť jsou společně s vodou dopravována k zemi. A nyní bylo dlouhou dobu povětšinou sucho... V neděli útočné jednotce těchto alergenů nahrál také silnější vítr (nárazy v nížinách až 15 m/s), který z rostlin pyl účinně „vyprašoval“ a roznášel jej po kraji.

Kromě počasí znepříjemňuje alergikům život také znečištění z automobilové dopravy. Pyly se ochotně vážou i na tyto polutanty, které ovšem na rozdíl od kapek deště nepadají k zemi, ale vznášejí se vesele ve vzduchu. Pobyt ve městě u silnice tedy může být pro alergiky horší než v přírodě uprostřed lesa.

Existují samozřejmě i další alergeny, a ne jenom pyly. Některé jsou na počasí závislé obdobně jako pyly (například prach) a u některých je to zcela naopak (například plísně).

Autor: redakce, zk, meteocentrum; různé zdroje

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK