Slunce už může řádně opalovat

20.4.2018

Množství ozonu je navíc nyní nízké.

Slunce už může řádně opalovat

Slunné letní dny má mnoho z nás spojené s koupáním a opalováním. Léto sice ještě není a teplota vody se na koupání ještě moc nehodí, ale teplota vzduchu nyní přechodně letních hodnot dosahuje a slunce už řádně opaluje a bez problémů se můžeme i spálit.

Šanci na spálení aktuálně zvyšuje malé množství ozonu nad našimi hlavami. V pátek jej bylo podle měření v Hradci Králové 309 D.U. (Dobsonových jednotek), což je 21 % pod dlouhodobým průměrem. Tato velká odchylka od průměru není pro duben nijak netypická, ale o to větší pozor si musíme dávat.

Na množství ozonu závisí tzv. UV-Index, který nám v podstatě napovídá, jaké ochranné prostředky bychom měli proti účinkům slunečnému záření použít. Jeho hodnota je nyní přes 5, kdy už je vhodné chránit pokožku opalovacím krémem s faktorem alespoň 30. Hodí se i sluneční brýle a pokrývka hlavy.

Ozonu bude v nadcházejících dnech mírně přibývat, ale jeho množství bude stále podprůměrné. Díky tomu bude klesat i UV-Index a s tím i nebezpečí, že se na sluníčku nepříjemně spálíme. Při delším vystavování se jeho paprskům se však opalovací krém bude stále hodit! Jiná situace nastane začátkem příštího týdne, kdy slunce na modré obloze zakryjí mraky.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK