Inverze podstatně zhoršila ovzduší na Ostravsku

10.2.2018

Období nejsilnějších inverzí ovšem končí.

Inverze podstatně zhoršila ovzduší na Ostravsku
Předpověď na sobotu byla trochu optimistická z hlediska výskytu slunce, ale realita bohužel nepřinesla téměř žádné protrhání oblačnosti. Ačkoliv vrstva inverzní oblačnosti místy vykazovala náznaky slabosti, nakonec vydržela téměř kompaktní po celý den na celém Česku. Pár slunečních paprsků bylo zaznamenáno kolem Ústí nad Labem, ale to skoro nestálo za řeč. Pak tedy ještě svítilo slunce nad inverzí, což znamenalo jen nejvyšší vrcholky hor, hlavně Krkonoš a Jeseníků.

Výsledkem bylo kromě nepříliš vlídné soboty také znatelné zhoršení kvality ovzduší v oblasti Slezska. Nejhůře na tom byla města jako Karviná, Český Těšín nebo Třinec, kde se během soboty podstatně zvýšil výskyt prachu v ovzduší. Kvalita vzduchu byla označena stupněm 6 jak velmi špatná, což je nejhorší možná známka na stupnici. Vůbec nejvyšší koncentrace prachu byla naměřena okolo 16. hodiny odpolední.

Nízká inverzní oblačnost je na předpovídání tradičně těžkou disciplínou. K úlevě meteorologů můžeme konstatovat, že hlavní období inverzí trvá zhruba od konce října do poloviny února, pak už je slunce většinou dostatečně silné, aby dokázalo inverzní oblačnost rozpustit teplem svých paprsků. V nejbližších dnech s inverzním počasím moc nepočítáme a po půlce února už tedy obecně moc nehrozí. Lidé na Ostravsku zase budou moci lépe dýchat.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz, ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK