Do chřipkového období udeří mrazy

5.2.2018

Chránit se musíme všichni.

Do chřipkového období udeří mrazy

Chřipkové epidemie, která v Česku řádí, snad ani není možné si nevšimnout. Spousta pracujících je na nemocenských, děti kvůli nemocem zůstávají místo školy doma a nemocnice dokonce omezují nebo zcela zakazují návštěvy, aby chránily svoje pacienty. A do této situace přijde na naše území ta nejmrazivější noc roku!

Díky vpádu studeného kontinentálního vzduchu se bude notně ochlazovat už v pondělí večer. V noci pak bude půda ztrácet další teplo, a to zejména v místech s celonočně jasnou oblohou a ještě více v místech, kde bude zároveň země pokrytá sněhem. Úterní ranní minima by se měla vesměs pohybovat mezi -5 a -9 °C, ale na severovýchodě budou díky zmíněným faktorům pravděpodobně četně klesat pod -10 °C a lokálně i pod -12 °C.

Pro naše zdraví nebudou takto nízké teploty rozhodně ani trochu prospěšné. Samy o sobě sice nemoci nepřináší (nepočítáme-li skutečná prochladnutí nebo nějaké omrzliny), ale naše tělo musí vyvíjet více energie na to, aby se zahřálo, a nezbývá mu už tolik sil na boj například s chřipkovými viry. Je proto nutné dobře se obléci (ideálně ve více vrstvách) a nezdržovat se venku déle, než je nezbytně nutné. Doporučit lze přísun vitaminu C a v případě prvních náznaků choroby zůstat doma s teplým čajem a nevystavovat se dalším rizikům.

Mrazy mohou neblaze působit také na vegetaci, která se už někde začala dokonce připravovat na jaro (pučící stromy a podobně). Výhodu mají oblasti, kde leží sněhová pokrývka, která je sice na povrchu extrémně studená, ale jinak funguje jako skvělý tepelný izolant. Sníh z rostlin tedy neodstraňujte, neboť je pro ně v tuto chvíli jedinou záchranou.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK