Silvestrovské ohňostroje zvyšují znečištění až čtyřnásobně

2.1.2018

Takto velké změny jsou ale pouze krátkodobé.

Silvestrovské ohňostroje zvyšují znečištění až čtyřnásobně

Na oslavu nového roku bývá ve zvyku mimo jiné vypouštění pestrobarevných rachejtlí. Jejich efekty jsou na pohled velice krásné, ale méně příjemné už jsou pro mnohé z nás zvukově a nepříznivě působí také na životní prostředí, byť třeba jen krátkodobě.

Vliv silvestrovských ohňostrojů na znečištění prostředí je dobře vidět na grafech koncentrací polétavého prachu. Na pražských stanicích se koncentrace těchto částic 31. 12. večer pohybovaly pod hodnotou 25 mikrogramů na metr krychlový. 1. 1. v 1 hodinu v noci už ale dosahovaly k 75 mikrogramům a na některých stanicích byly dokonce přes 100. Koncentraci 264 mikrogramů hlásila stanice ve Vysočanech, ale je třeba dodat, že tato hodnota ještě nebyla verifikována. Později v noci koncentrace opět klesaly, ale obecně zůstaly o něco vyšší než v době těsně před novoroční palbou.

V menších městech nebo na vesnicích, kde se rachejtlí vypouštělo méně, bylo zvýšení koncentrací polétavého prachu pochopitelně daleko menší. Je ale jisté, že každá rachejtle nečistoty do vzduchu přináší a kdybychom měli Silvestr každý den, našemu prostředí (a ani nám) by se to příliš nelíbilo.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK