Ve smogu v Dillí zmizel svět

10.11.2017

Koncentrace znečišťujících látek mnohonásobně překračují povolené limity.

Ve smogu v Dillí zmizel svět

Ve středečním článku jsme se zmiňovali o obrovském vlivu znečištění ovzduší na úmrtnost lidí. Jednou z oblastí, kde je se znečištěním obecně největší problém, je Pákistán a sever Indie. Nejhorší situace zde panuje v chladné polovině roku a v  roce 2015 zde na následky vysoké koncentrace polutantů zemřelo 2,5 milionu lidí. Konkrétně Dillí bývá uváděno jako nejvíce znečištěné město světa.

Znečištění je v této oblasti způsobeno průmyslem a dopravou a svoji roli hrají také lokální topeniště, spalování odpadu a vypalování polí. Navíc zde v zimě jen výjimečně prší a nečistoty proto nejsou ze vzduchu vymývány tak účinně jako třeba u nás. V České republice trvají jednotlivé smogové situace v průměru tři dny, ale zde jsou na scéně prakticky po celou zimu.

V současné době je město Dillí zamořeno hustým smogem, ve kterém koncentrace polutantů překračují několikanásobně přípustné limity. Tamější obyvatelům se doporučuje nevycházet z domovů a rozhodně by neměli situaci zhoršovat vyjížděním s automobily. Smog navíc výrazně snižuje dohlednost a při řízení díky tomu četněji dochází k nehodám.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK