V neděli opatrně s opalováním, stav ozonu je nízký!

17.6.2017

Na sluníčko budou lákat teploty přes 25 °C

V neděli opatrně s opalováním, stav ozonu je nízký!
Začátek léta je poměrně rizikový pro naši pokožku. Většina z nás ještě není opálená od moře a ani z domácích koupališť, takže ti co nechodí do solárií jsou v červnu vystavení většímu riziku, že se na slunci spálí. Na to, jak moc to hrozí, má vliv i aktuální stav ozonové vrstvy. Ten je nyní na toto období výrazně podprůměrný. 

Množství ozonu kleslo v minulých dnech na našem území ke 300 Dobsonovým jednotkám, což je málo, neboť průměr pro tuto část roku leží na úrovni 350. Je to pro naše tělo dost podstatný rozdíl. Projevuje se na hodnotách UV indexu, jenž indikuje riziko poškození pokožky při opalování. Ten v tomto týdnu už dvakrát dosáhl hodnoty 8, což je už poměrně dost. A znovu vystoupí na 8 v neděli.

V neděli bude slunečno, zejména v Čechách, a také i opět příjemně teplo, maxima až kolem 26 °C, v nížinách lokálně i tepleji. A to už k pobytu s menším množstvím oblečení na slunci vybízí, zvlášť v kombinaci s volným dnem. Buďme proto opatrnější než jindy. Velmi vysoké hodnoty UV indexu nyní zaznamenáváme hlavně v jihozápadní Evropě (Španělsko), ale i v Alpách. 

Vždy platí, že nejnebezpečnější e Slunce kolem poledne. Díky letnímu času je toto období posunuto do rozmezí od 11. do 15. hodiny.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz, ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK