Smogová situace v Moravskoslezském kraji

8.1.2017

Koncentrace polétavého prachu překročily hodnotu 50 mikrogramů na metr krychlový.

Smogová situace v Moravskoslezském kraji

V celé republice, a zvláště pak v její severovýchodní polovině, se od čtvrtka 5. 1. zvyšují koncentrace částic PM10 (tzv. polétavého prachu). V sobotu byly v aglomeraci Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek a na území Třinecka dokonce tak vysoké (přes 50 mikrogramů na metr krychlový), že byla nad těmito oblastmi až do odvolání vyhlášena smogová situace.

Částice tvořící smog působí negativně na naše zdraví. Pronikají do dýchacích cest a ztěžují dýchání. Citlivou skupinou jsou děti (včetně vyvíjejícího se plodu), starší lidé a osoby s chronickými onemocněními dýchacího ústrojí. Tyto osoby by měly omezit pobyt venku (zejména mezi 6. až 10. a 16. až 20. hodinou, kdy jsou koncentrace obecně nejvyšší), nevyvíjet náročnou fyzickou aktivitu a v místnostech dlouhodobě nevětrat (pouze krátce a intenzivně).

Aby nedocházelo ke zhoršování situace, je žádoucí učinit určitá opatření. Především je potřeba nepoužívat krbová topeniště a nespalovat žádné materiály venku na otevřeném ohni. Krom toho je zcela nevhodné spalovat v kamnech plasty, gumy, umělé tkaniny, lakované dřevo či mazací oleje. Obecně je dobré omezit cestování autem, neboť automobily stále představují největší zdroj znečištění pro městská centra. Zkusme také nepřetápět v budovách a omezit kouření, které škodí nejen nám, ale i našemu prostředí.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK