Francouzi zapalují svíčky ve vinicích, chrání je před mrazem

Existují i jiné způsoby ochrany plodin

Francouzi zapalují svíčky ve vinicích, chrání je před mrazem

Ve známé vinařské oblasti Burgunsko ve střední části Francie, ale i v okolních regionech, se zdejší vinaři snaží pomoci úrodě za každou cenu. V březnu se zde objevily teploty i okolo 20 °C, v důsledku čehož začalo na konci měsíce už vykvétat víno. Jenže na začátku tohoto týdny přišly noční mrazy, během kterých se teploty dostaly nad ránem ažk -5 °C. Pro rozkvetlé vinice by takový mráz měl zničující dopady, budoucí úroda by tím byla nenávratně poškozena.

Vinaři proto do vinic osázeli parafínové svíčky, které pak na noc zapálili. S jednoduchým cílem udržet ve vinicích teploty nad nulou a zabránit tak zmrznutí květů. Vznikla úchvatná podívaná, protože celé hektary vinic jakoby vzplály v plamenech, tisíce světýlek poskytují úžasný materiál pro fotografy. Na jeden hektar je třeba asi 600 takových svíček. Není to nejlevnější záležitost, jedna svíčka stojí minimálně v přepočtu 200 Kč, navíc jejich osazení do vinic je pracné, dělá se ručně. Při ceně francouzského vína se ale vyplatí vinice zachránit i s těmito náklady.

Svíčky nejsou jedinou metodou, jak lze úrodku před jarními mrazíky ochránit. Další oblíbenou, používanou také ve Francii na vinicích, je postřikování vinic vodou, která případně na květy po zamrznutí obalí tenkou vstvou ledu, jež uchární květ před silnějším mrazem. Někteří vinaři už mají zavedené i elketrické vytápění vinic. Další metodou, která se používá třeba na Novém Zélandu, jsou přelety vrtulníkem nad polem. Vrtulník zvíří vzduch, což pomáhá v případě, že mrazíky jsou jen přízemní, ale ve vyšších výškách je vzduch teplejší. Po promíchání vzduchu se při zemi oteplí.

Podobně jsou chráněny i ovocné stromy, v Česku se to nejvíc týká meruněk, které kvetou brzy a na mráz jsou velmi náchylné. Někteří ovocnáři tvrdí, že ochrana před mrazem je tak drahá, že se nevyplatí. Není to samozřejmě problém jen tohoto jara, ve Francie se parafínové svíce ve vinicích objevují skoro každý rok, vždy právě v první polovině dubna. 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz