Pozdně jarní déšť a zahrádky – čemu pomohly?

Déšť úrodu krásně zalil, hrozí však hniloba plodů či bujení plevele.

Pozdně jarní déšť a zahrádky – čemu pomohly?

Po výrazném suchu, které Česko trápilo v posledních čtyřech letech, se situace začala pomalu zlepšovat. Letošní květen přinesl místy až 270 mm  a zatím byl srážkově bohatší i červen, ač šlo většinou spíš o přívalové deště v bouřkách. Přestože úroda vláhu potřebuje, ne všem plodům příliš mnoho deště prospívá. Jaký má tedy tak výrazné množství srážek vliv na úrodu na zahrádkách a co s tím?

Zrání ovoce a zeleniny samozřejmě závisí na místním klimatu a může se mezi různými místy České republiky lišit až o několik týdnů. V teplejších oblastech Česka, jako např. na jižní Moravě, sklízí již od počátku června jahody. Těm déšť prospívá spíše méně a rozhodně se doporučuje nesbírat je v období dešťů, jelikož vlhčí plody se rychleji kazí. Abychom předešli plísni, je možné zabránit plodům v kontaktu s rozmáčenou půdou podkládáním plastovými košíčky. V chladnějších oblastech, např. ve Slezsku, se nyní sklízí kedlubny, okurky, salát a cibule a déšť jim povětšinou spíš neuškodil.

Zvýšené množství srážek nemusí pomoci ani višním a malinám, které se již také mohou sbírat. Zatímco maliny mohou natáhnout vodu a ztrácí pak sladkost, u třešní a višní hrozí postižení hnilobou. Doporučuje se v takovém případě odstraňovat nakažené třešně či višně, aby se hniloba nepřenášela na ostatní plody.

Teplé a vlhké počasí podporuje u jádrovin padlí a strupovitost, na něž se doporučuje aplikace postřiku v týdenních až desetidenních intervalech. Pokud vám ovocné stromy nasadily příliš mnoho plodů, pomůže jim ruční protrhávání neboli probírka. U zeleniny je pak dobré po déletrvajících deštích půdu nakypřit a vytrhat plevel.

Pokud vás kromě zahrádky láká i houbaření, pak vám deště jistě udělaly radost. Začátkem června zmizely poslední jarní a začaly se objevovat hřibovité houby. Aktuálně lze v českých lesích narazit na kováře, dubáky, křemenáče a růžovky. Bohužel houby zatím nerostou všude a na některých místech je ještě potřeba mít trpělivost – však ony se objeví!

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, www.zahradkari

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK