Zahrádkáři, pozor! Čekáme ranní mrazíky

V noci z pondělí na úterý teploty klesnou místy až pod -4°C.

Zahrádkáři, pozor! Čekáme ranní mrazíky

Teplé počasí posledních dvou týdnů, zejména víkendů, se projevilo i v přírodě. Na mnoha místech České republiky již vykvetly jarní rostlinky, kromě bledulí a sněženek také třeba tulipány či krokusy. Pokud se rostliny probouzí i na vaší zahradě, měli byste být opatrní – v úterý totiž teploty ještě mohou klesnout pod bod mrazu.

Hlavním problémem je úbytek oblačnosti, ke kterému pravděpodobně dojde v pondělí večer. Teploty pak díky zvýšenému vyzařování klesnou pod °C, a to na většině území. Nad nulou by měly teploty zůstat pouze v Polabí, na jižní Moravě a na Ostravsku, naopak v horských oblastech, jako třeba na Šumavě, mohou klesnout i pod -4°C.

Mezi nejcitlivější rostliny patří teplomilné druhy zeleniny, jako např. papriky, rajčata či okurky. Problém může nastat u již kvetoucích stromů, jako třeba mandloní či třešní, u nichž hrozí opadání květů. Mezi vhodná opatření proti mrazu patří zakrývání či kopčení rostlin zeminou či kompostem, u stromům může pomoct postřikování vodou. Pokud byste doma náhodou našli ventilátor, můžete jej zkusit vyzkoušet. Ventilátor totiž zlepšuje promíchávání vzduchu a zabraňuje tak vzniku přízemní inverze, která mrazíky často doprovází.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, izahradkar.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK