V neděli a v pondělí se objevily přízemní mrazíky

Výjimečně hrozí ještě i v úterý.

V neděli a v pondělí se objevily přízemní mrazíky

Teplotu vzduchu standardně měříme ve výšce 2 m. Ta už se nyní až na výjimky udržuje i přes noc nad nulou, ale teplota při zemi (měřená v 5 cm) ještě v některých dnech pod bod mrazu klesne díky tomu, že se povrch prochlazuje rychleji než nad ním ležící vzduch. Tomuto jevu pak říkáme přízemní mrazíky a nepříznivé jsou takto na jaře především pro zemědělce a zahrádkáře. Rostliny už jsou totiž zvyklé na vyšší teploty a mráz jim nedělá zrovna dobře.

Tyto mrazíky se na našem území díky vyjasnění místy vyskytovaly v noci na neděli a ojediněle i v noci na pondělí. Ranní minima teplot ve 2 m sice klesala v neděli nejčastěji na 7 až 3 °C a v pondělí na 9 až 5 °C (jen Morava vždy byla o něco teplejší), ale při zemi byly teploty zhruba o 5 °C nižší. V neděli byl proto zhruba na třetině stanic zaznamenán mráz. Nejníže přízemní teplota klesla v Adršpachu, kde bylo -4,6 °C.

Přízemní mrazíky by se mohly ještě výjimečně vyskytnout v noci na úterý. V dalších dnech už budou kvůli větší oblačnosti vyloučeny.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK