Kolem Antarktidy je letos rekordně málo ledu

Zalednění moře zcela vybočuje z dlouhodobého normálu

Kolem Antarktidy je letos rekordně málo ledu Zdroj fotografie: meteocentrum.cz

Daleko od nás, kolem jižního polárního kruhu, letos dochází k opakovanému přepisování historických tabulek. Množství mořského ledu kolem Antarktidy je nejmenší za dobu, po kterou je zde pomocí družicových snímků sledováno. Na rekordním minimu se množství ledu ocitlo už na začátku roku 2023, kdy jeho plocha klesla v únoru poprvé v dějinách pod 1,8 mil. km čtverečních. To vrcholilo zdejší léto a ledu bylo nejméně v historii. 

Od té doby je množství ledu soustavně výrazně pod normálem, což se obzvlášť prohloubilo během května a června. Zamrzání ledu probíhalo mimořádně pomalu. Na začátku června mělo zalednění rozlohu 12 mil. km, zatímco průměr pro tuto část roku čini 14,7 mil a nikdy v minulosti to předtím nebylo méně než 13,5 mil. km. Překonání rekordu bylo skutečně mimořádně výrazné. Měsíce červenec a srpen to dohnat nedokázaly, množství ledu nadále zůstává hluboko za normálem. 

Nyní ve druhé polovině září dosahuje zalednění tradičně vrcholu, průměrně se led rozšíří na 18,5 mil. km čtverečních mořské hladiny. Dosud každý rok bylo dosaženo rozlohy minimálně 17,9 mil. km, ale v letošním roce se rozloha nedostala ani na 17 mil. km! Je to historicky zcela nejméně a rekord je opět překonán hodně výrazně. Dosavadní nejmenší maximum pocházelo z roku 1986. Letos proti tomuto rekordu chybí milion kilometrů čtverečních. 

Příčinou letošního nízkého stavu zalednění je především shoda náhod ve smyslu průběhu počasí v regionu. V Antarktidě zatím nepozorujeme příliš výrazné projevy oteplování klimatu, takže se letošní nedostatek ledu jevé jako spíše výkyv, ale vše se může změnit. Jestli je letoní rok znamením toho, že i v tomto regionu budou teploty výrazně růst, to se ukáže v dalších letech...

Autor: Martin Štros, meteocentrum.cz