Měřit počasí pomáhá lidský vlas, mokrý hadr i obyčejný papír

Dnes je řada přístrojů už digitalizována, ale stará dobrá klasika se stále používá

Měřit počasí pomáhá lidský vlas, mokrý hadr i obyčejný papír Zdroj fotografie: 123rf

Český hydrometeorologický ústav dnes, v sobotu 25. března, pořádá den otevřených dveří na svých pracovištích. Kdo na něj nedorazí, pro toho jsme připravili aspoň pár zajímavostí z toho, jak se vlastně měří počasí. Tedy... zaměříme se na klasické přístroje, jejichž fyzikální principy jsou snadno pochopitelné, na rozdíl od mnohým moderních technologií. Klasické přístroje se dodnes v praxi pro určité účely používají (třeba pro zachování kontinuity dat z minulosti)

Například délka slunečního svitu poslouží skleněná koule, která soustředí sluneční paprsky na pod ní položený papír. Pokud svítí slunce, dochází k propálení papíru. Tím jak se slunce během dne posouvá, tak se dá na konci dne z délky propálené čáry na papíře snadno zjistit, kolik hodin slunce svítílo. Přístroj, který nevyžaduje žádnou energii, jen je potřeba každý den vyměnit měřící papír. Nepřekvapí, že v moderních přístrojích už je místo papíru digitální čidlo...

Vlhkost vzduchu se zase klasicky měřila obyčejným vlasem, v minulosti se používaly skutečně lidské vlasy. Není moc známo, že lidský vlas se ve vlhkém prostředí lehce prodlouží, v suchém je kratší. Lidé s delšími vlasy si to mohou sami ověřit, u delších vlasů se délka v mokru prodlouží asi o 1 cm. A toto využívali meteorologové při měření vlhkosti vzduchu, podle délky vlasu počítali vlhkost. Později byly lidské vlasy nahrazeny umělými vlákny, speciálně pro tento účel upravenými. 

Další způsob měření vlhkosti, je pomoci kombinace vlhkého a suchého teploměru. Vlhký teploměr, to je vlastně klasický teploměr obalený mokrým hadrem. Samozřejmě v čase se i tento "hadřík" zdokonaloval. Takto obalený teploměr změří teplotu tzv. rosného bodu a čím je větší rozdíl mezi teplotou vlhkého a suchého teploměru, tím nižší je vlhkost vzduchu. Pokud je teplota na obou stejná, znamená to vlhkost 100 % (to je mlha, neboť dochází ke kondenzaci vodních par). Mokrý teploměr nikdy nemůže naměřit teplotu vyšší než suchý, fyzikálně to není možné. Leda by byl rozbitý.

Mezi další zajímavé přístroje na měření počasí patří ceilometr, což je přístroj, který ze země vysílá laserový paprsek nahoru do oblak a měří, za jak dlouho se mu vrátí odraz od oblačnosti. Podle toho pozná výšku oblaků nad zemí. Klasické měření tlaku vzduchu se provádí pomocí prohýbání plíšku na uzavřené nádobě, ze které byl vypuštěn vzduch - čím víc se prohýbá, tím je větší tlak. Na měření větru slouží klasické "lopatky" připomínající větrník, kde se rychlost větru počítá na základě rychlosti otáčení těchto lopatek.

Bohužel pro romantiky, výše uvedené principy měření počasí berou v meteorologii postupně za své. Vznikají stále modernější digitální přístroje, které jsou svými principy běžným lidem stále hůře představitelné, byť některé v sobě stále mají výše uvedené fyzikální principy. 

Autor: Martin Štros, meteocentrum.cz