Situace se suchem se začne zhoršovat

Prozatím se sucho v České republice výrazně neprojevuje, v následujícím týdnu však lze očekávat zhoršení v některých částech republiky.

Situace se suchem se začne zhoršovat Zdroj fotografie: 123rf

Letošní zima byla asi o 3 °C teplejší než činí teplotní průměr na roky 1961 až 1990. Díky nadprůměrným teplotám se v České republice v průběhu zimy vytvořily relativně malé zásoby vody ve sněhu. Aktuální zásoby vody ve sněhu činí zhruba 0,34 mld.m3, což představuje výrazně podprůměrný stav. Obvykle v tomto období bývá 1,41 mld.m3. 

Aktuálně se sucho i vzhledem k nízkým zásobám vody ve sněhu v České republice neprojevuje, ale v následujícím týdnu lze očekávat zhoršení situace. Podle prognóz se bude situace zhoršovat zejména v oblasti jižní Moravy a na Hané. V těchto oblastech rovněž bylo od začátku roku velmi malé množství srážek. Například v Prostějově napršelo (případně nasněžilo) od začátku rok asi jen okolo 35 mm srážek. 

Do budoucna nebude v Česku situace se sněhem lepší, lze očekávat stále kratší a teplejší zimy s menším množstvím sněhu. Letošní zima byla v Česku 6. nejteplejší za 250 let měření. Oteplování však neznamená, že by se nám začaly vyhýbat jarní mrazy. V ohrožení jsou tak plodiny, které začínají rašit dřív než tomu bývalo dříve zvykem.   

Autor: David Tichopád, meteocentrum.cz