Mračna vznikající při velkých požárech ovlivňují stratosféru

Mračna z rozsáhlých požárů dramaticky ovlivňují stratosféru, tvrdí nové studie.

Mračna vznikající při velkých požárech ovlivňují stratosféru Zdroj fotografie: publicdomainpictures.net

Snad doslova celý svět obletěly družicové a pozemní snímky obrovských mračen dýmu z lesních požárů, které v posledních letech zasáhly západ Spojených států a Austrálii. Tým vědců zaměřujících se na studium atmosféry pod vedením NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) na základě provedených výzkumů došel k závěru, že velké a vertikálně mohutné oblaky dýmu z lesních požárů významně a  dlouhodobě ovlivňují stratosféru a klima na Zemi.

Při velkých požárech je do atmosféry emitováno také velké množství kondenzačních jader, díky kterým se následně mohou rozvíjet vertikálně mohutná konvekční oblaka, která v tomto případě označujeme jako pyrocumuly. Z pyrocumulů se následně může rozvíjet bouřková oblačnost, tedy pyrocumulonimby. Bouřky a bouřková oblačnost, jejichž spouštěcím faktorem jsou požáry, může zasahovat až do stratosféry. Do stratosféry se tak tím pádem dostává dým a další produkty emitované požáry.

Měření, která se zaměřovala na pyrocumulonimby zasahující do stratosféry, ukázala, že tato oblačnost dramaticky navyšuje koncentrace černého uhlíku a organického uhlíku ve spodní stratosféře. Tento efekt následně vedl k ochlazení planety.

Znepokojivý je fakt, že výskyt pyrocumulonimbů je stále častější, o čemž svědčí i výskyt rekordních událostí v letech 2017, 2019 a 2020. Dopad těchto událostí na stratosféru byl výrazný. Vědci se aktivně zajímají o tento typ bouřkové oblačnosti, protože díky ní setrvávají emise z požárů v atmosféře déle v porovnání s ostatními požáry. Pyrocumulonimby tak ovlivňují klima v mnohem větším měřítku. Podobně se chovají také pyrocumulonimby, které vznikají při velkých sopečných erupcích. Výzkum těchto jevů je velmi důležitý, protože výrazně ovlivňují letectví nebo solární geoinženýrství.

Autor: David Tichopád, meteocentrum.cz