Rok 2022 byl v Evropě druhý nejteplejší v historii záznamů

Silně nadprůměrné teploty přineslo hlavně léto a podzim

Rok 2022 byl v Evropě druhý nejteplejší v historii záznamů Zdroj fotografie: 123rf

Nová zpráva rozsáhlého evropského projektu Copernicus se věnuje analýze meteorologických podmínek nejen na starém kontinentu, ale i v globálním měřítku v roce 2022. A přináší řadu zajímavých, ale znepokojivých závěrů. 

Uplynulý rok byl v Evropě druhý nejteplejší hned za rokem 2020, který byl o 0,3 °C teplejší. K vysokému celoevropskému průměru přispěla zejména většina západní části kontinentu a část jižní Evropy, kde byl uplynulý rok historicky nejteplejší. Druhý nejteplejší byl například v Německu a v Rakousku. Méně extrémní byly teploty na severu a na východě kontinentu i ve východní části střední Evropy včetně ČR.

K vysoké kladné odchylce za celý rok přispělo velmi teplé léto (nejteplejší v analyzované časové řadě) a podzim (třetí nejteplejší). Zima byla mírně nadprůměrná, naopak jaro bylo spíš slabě podprůměrné (možná si vzpomínáte na chladný duben i v Česku).

Globálně byl minulý rok pátý nejteplejší, vyšší teploty byly dosaženy v některých nedávných letech (např. 2016, 2020). Dlouhodobý významně rostoucí trend globální teploty se ale nemění a s vysokou pravděpodobností zaznamenáme nový nejteplejší rok v některém z příštích let.

Autor: mm, meteocentrum.cz;Copernicus