Arktida se v těchto týdnech rychle pokrývá novým ledem

Rozloha mořského ledu se bude zvyšovat ještě asi tři měsíce

Arktida se v těchto týdnech rychle pokrývá novým ledem Zdroj fotografie: meteocentrum.cz

Plocha ledu v Arktidě dosáhla letos minima 18. září, kdy zámrz podle družicových měření pokrýval 4,7 milionu km2 moře. S nástupem podzimu začalo ale ledu nejprve pozvolna a později rychlejším tempem přibývat.

Během října přibylo téměř 3,3 milionu km2, v listopadu, zejména v jeho druhé polovině se tempo zamrzání snížilo a za měsíc tak přibylo "jen" 2,2 milionu kmnově zamrzlé plochy. Každý listopadový den tak v průměru pokryl led plochu přibližně odpovídající rozloze České republiky. 

Letošní rychlost zámrzu tak přibližně odpovídá průměrné situaci v letech 2011-2020, přechodně moře zamrzalo i rychleji než je typické. Oproti dlouhodobému průměru od roku 1981 je ale ledu podstatně méně, v listopadu činil rozdíl asi 1 milion km2

Regionálně je nejvyšší deficit ledu v severní části Barentsova moře mezi Špicberky a Zemí Františka Josefa a dále na jihovýchod v Karském moři. Led schází i severně od Beringovy úžiny mezi Asií a Severní Amerikou. Jižněji než je obvyklé je hranice ledu naopak poblíž jižní části Baffinova ostrova v Kanadě.

Autor: Michael Matějka, meteocentrum.cz;NSIDC.org