Kdy přichází poslední letní dny v Česku?

V říjnu se už teploty nad 25 °C vyskytují velice zřídka...

Kdy přichází poslední letní dny v Česku? Zdroj fotografie: 123rf.com

V nejbližších dnech se dočkáme babího léta s tím, že denní teploty překročí 20 °C. Zdá se velice nepravděpodobné, že by se někde teplota dostala ještě až na letních 25 °C, ostatně, v říjnu už se takové teploty u nás běžně nevyskytují. Když se podíváme do historie, takových letních dnů bylo skutečně jako šafránu. Většina se jich přitom vyskytla až v tomto století. A když už, tak spíše lokálně a ne po celé republice.

Na začátku října evidujeme v záznamech teploty až do 27 °C - třeba v pražském Klementinu 4. října 1929. Jinde v Česku byly takové teploty zaznamenány v letech 2011 nebo 2016 v různých částech republiky, vždy v prvních říjnových dnech. Ve druhé polovině října už evidujeme jen výjimečné překonání hranice 25 °C. V Praze naposledy 17. října v roce 1967, to bylo 25,6 °C v Klementinu. V Českých Budějovicích se poslední letní den objevil 16. října 2017. Nejpozdější překonání teploty 25 °C evidujeme z 31. října 2001 na stanici Ropice u Třince, to bylo dokonce výjimečných 26,5 °C. Zde ale půjde o silný lokální vliv mikroklimatu. Jinde v Česku se ten den teploty pohybovaly spíše pod 25 °C

Výskyt teploty nad 25 °C je v říjnu limitován pochopitelně už slabším slunečním svitem, i když vzduchové hmoty, které se k nám někdy dostávají, bývají v říjnu ještě velice teplé a ve vyšších hladinách atmosféry se teploty v říjnu často velmi blíží letním měsícům. Ale u země už sluneční paprsky tolik neprohřívají povrch, proto už teploty nejsou tak vysoké. Více vznikají teplotní inverze, někdy dokonce už i inverzní oblačnost, a to brání vyšším teplotám.

Autor: Martin Štros, meteocentrum.cz