Prachové bouře znečistily největší islandský ledovec

Největší islandský ledovec Vatnajökull měl v červenci, místo obvykle bílé barvy, barvu šedou. Způsobily to prachové bouře.

Prachové bouře znečistily největší islandský ledovec

Vatnajökull je s plochou téměř 8 000 kilometrů čtverečních největším islandským ledovcem a druhým největším ledovcem v Evropě. Konkrétně se jedná o ledovcovou čapku. V červenci toho roku se povrch ledovce Vatnajökull začal zbarvovat do šedé případně hnědé barvy. 

Když se řekne Island, spousta z nás si zřejmě vybaví ekologii a chladnější a vlhčí počasí. I přesto se na Islandu mohou vyskytnout prachové bouře. Totiž až čtvrtinu této země tvoří prašné povrchy. Nejvíce prachu, který je větrem transportován na ledovec, pochází ze silně erodovaných ledovcových předpolí. 

Vědci odhadují, že na islandských ledovcích se ročně usadí až 4,5 milionu tun prachu. Velké množství prašných povrchů a častý výskyt silných větrů na Islandu každý rok vedou ke vzniku několika významných prachových bouří. V některých případech se prach z Islandu může dostat až do Grónska. 

Prachové částice na ledovci snižují jeho albedo, čímž se povrch ledovce více zahřívá a může dojít k jeho tání. Pokud však například při vulkanické erupci pokryje ledovec větší vrstva sopečného popela, může jej izolovat a ochraňovat před táním. 

Na obrázku je zachycena situace z 13. července 2022 prostřednictvím družice Landsat 8. Zdroj: earthobservatory.nasa.gov

Autor: dt, meteocentrum.cz