Mořského ledu je na severu podprůměrně, ale rekord snad nepadne

Naopak Antarktida hlásí rekordně nízkou plochu zámrzu ve srovnání s minulými roky

Mořského ledu je na severu podprůměrně, ale rekord snad nepadne

Už několik desetiletí sledují plochu mořského ledu v Arktidě i v Antarktidě družice vybavené speciálními přístroji. Díky tomu máme podrobný záznam o tom, jak se mění plocha zámrzu a můžeme porovnávat jednotlivé roky mezi sebou a počítat dlouhodobé trendy. 

Absolutní minimum plochy arktického mořského ledu bylo dosaženo v roce 2012. Od té doby sice k překonání tohoto minima nedošlo, ledu je však výrazně méně než např. v 80. letech a tak je překonání rekordu spíš jen otázkou času a vhodných meteorologických podmínek.

Letos se tak snad ještě nestane, podle údajů amerického Národního centra pro sníh a led byl stav ledu 1. srpna sice podprůměrný, ale nejvyšší od roku 2014. Zajímavostí je, že poměrně dost ledu zůstává u východosibiřského pobřeží, kudy vede známý Severovýchodní průjezd neboli mořská cesta podél severního sibiřského pobřeží.

V Antarktidě je momentálně zima a mořského ledu je zde v absolutních číslech výrazně více než na severu. V porovnání s minulými roky je zde ale ledu velmi málo, v těchto dnech dokonce nejméně za celou dobu pozorování od roku 1979. Za nízkou plochu zámrzu mohou nadprůměrné teploty, které v uplynulých měsících registrovala většina pobřežních oblastí.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;NSIDC.org