Kolik srážek zatím v červnu napršelo?

Srážky v Česku jsou zatím rozloženy nerovnoměrně v prvních třech červnových týdnech.

Kolik srážek zatím v červnu napršelo?

Červnové úhrny srážek se na jednotlivých místech v České republice odvíjejí od toho, zda se v dané lokalitě vyskytly bouřky či nikoli. Nejméně srážek zatím registrujeme v severozápadní polovině Čech. Zde na některých místech spadlo i míň než 20 mm srážek, a to především v Karlovarském a Ústeckém kraji. 

Naopak nejvíce srážek zatím napršelo na Šumavě, především v její severozápadní části a také v jihovýchodní části Moravskoslezského kraje. Na těchto místech napršelo i přes 100 mm, někde i přes 120 mm.  

Můžeme zde zmínit extrémní srážkovou událost z Frýdku-Místku z 9. 6. 2022. Zde během velmi krátké doby napršelo až okolo 100 mm srážek. Tyto srážky způsobily lokální povodně v této oblasti a vyplavily zahrádkářskou kolonii. Srážky byly způsobeny jevem, který označujeme jako back building. To znamená, že se bouřky propagují proti směru proudění a zdánlivě tak zůstávají na jednom místě. Ve skutečnosti tak Frýdek-Místek přešlo několik bouřek, které vznikaly na jeho jižní straně, pak jej přešly a rozpadávaly se na jeho severní straně. 

Autor: redakce, dt, meteocentrum.cz