Duben byl druhý nejchladnější za posledních 20 let

Pršelo a sněžilo více v Čechách než na Moravě a ve Slezsku

Duben byl druhý nejchladnější za posledních 20 let

Po velmi teplém únoru a teplotně normálním březnu byl duben poměrně výrazně  podprůměrný, minimálně pokud použijeme pro srovnání novější (a tedy teplejší) normálové  období 1991-2020. Proti tomuto referenčnímu období dosáhla podle měření ČHMÚ odchylka -2,1  °C, teplotně podnormální by byl ale i v chladnějším období 1961-90.

Podprůměrné teploty byly zaznamenávány téměř celý měsíc, výjimkou byla dvě oteplení kolem 7. a 14. dubna. Při výrazném vpádu studeného vzduchu v prvních dnech měsíce byly teploty pod  průměrem o cca 7 °C! Kromě velmi nízkých teplot byl start měsíce doprovázen častým sněžením, o kterém jsme informovali v článku z 3.4.

Srážkově byl duben v celorepublikovém kontextu normální, spadlo v průměru asi o 3 mm více  než kolik odpovídá dlouhodobému normálu. Regionální rozdíly ale byly poměrně značné, na jihu a jihovýchodě Moravy místy srážky dosáhly jen kolem 60 % obvyklého stavu, zatímco v  severozápadní části Čech naměřili často 150 a více procent normálu. 

Zajímavostí je že duben přinesl o 31 % méně hodin slunečního svitu než předcházející březen a  to navzdory tomu, že den je v dubnu výrazně delší než v březnu. Můžeme tak konstatovat, že  poměrně nízké teploty, přiměřené srážky a podprůměrný slunečný svit pomohly omezit rozvoj sucha v Česku. Vyhráno, ale rozhodně není, současná předpověď srážkami neoplývá a sucho se  tak bude v dalších dnech pravděpodobně prohlubovat. S tím souhlasí i aktuální výhled projektu Intersucho, který odhaduje, že k 19. květnu už bude přibližně na pětině území nejhorší kategorie půdního sucha (v neděli to byly 4 %).

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ;Intersucho