Globální teplota roste ve světě už 100 let

Rekordmanem zatím zůstává rok 2016, ale jak dlouho mu to vydrží?

Globální teplota roste ve světě už 100 let

Rok 2021 se dle americké NOAA umístil na 6. místě v žebříčku nejteplejších let od roku 1880, od kdy se měří celosvětová teplota Země. Zdánlivě je to hodně vysoké umístění, ale v kontextu oteplování klimatu to už tak není. Osm posledních roků v období 2014-2021 totiž obsadilo všech nejvyšších osm příček teplotního žebříčku. Na 9. místě se nachází rok 2010 a první desítku uzavírá rok 2013. Zatím nejteplejším rokem byl rok 2016, na druhém místě se umístil rok 2020. Při celkovém oteplování klimatu se dá čekat, že toto pořadí se brzy bude zase měnit. 

Měření pozemních meteorologických stanic ukazují na skutečně nepolevující oteplování klimatu, což potvrdila i data za rok 2021. Celosvětový průměr teploty vzduchu se za posledních 50 let zvýšil asi o 0,9 °C a za posledních 100 let pak o 1,2 °C. Jedná se o průměr za pevniny a oceány dohromady - díky teplotní setrvačnosti oceánů platí, že pevniny se ohřívají rychleji než oceány. Samotné pevniny se za 100 let oteplily asi o 1,7 °C. Přibližně takové oteplení registrujeme i u nás ve střední Evropě.

Hodnoty zvýšení teploty sice nevypadají hrozivě, ale pokud vezmeme v úvahu, že jde o celosvětový průměr, pak je zvýšení významné. A to vědci očekávají, že oteplování klimatu bude dál pokračovat nejspíš po celé 21. století a dočkáme se nejspíš ještě jednou takového nárůstu teploty. Za dalších 50 let by se tak teploty mohly zvýšit zhruba o další 1 stupeň. Odhady jsou ale velice obtížné a výsledná čísla budou záviset na tom, jak úspěšná bude celosvětová snaha o snižování emisí oxidu uhličitého. Ve hře jsou samozřejmě i jiné faktory, jako je napříkad sluneční aktivita.

Také zimy bude v Česku čím dál slabší a na sníh chudší. Jednou za čas se však sněhu stále dočkáme...

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz