Změny klimatu mají dopad i v Česku

Jaké jsou u nás nejvíce viditelné projevy?

Změny klimatu mají dopad i v Česku

V minulém týdnu zaujaly svět záběry na projev ministra zahraničí ostrovního státu Tuvalu. Ministr své poslání přednesl v moři, s vodou asi po kolena. Uvedl, že v místě, kde právě hovoří, byla před lety ještě pevná zem. Tuvalu je malý ostrovní stát na korálovém ostrově, který se postupně potápí také vlivem růstu hladiny oceánu. A ta je způsobená změnami klimatu, resp. jeho oteplováním, které rozpouští světové ledovce, jejichž voda následně končí v moři. Projev se odehrál při příležitosti klimatické konference ve skotském Glasgow.

My v Česku nemáme moře, a tedy ani takové problémy. Můžeme také poukázat na nějaké projevy změny klimatu, které nás zasahují? U nás je hlavním problémem sucho, které sice v posledních dvou letech zmizelo, ale jde nejspíš jen o krátkou přestávku. Roky 2018 a 2019 byly v tomto varovné. A sucho má následně mnohé dopady na krajinu. Asi nejviditelnějším projevem je pak kůrovcová kalamita v lesích. Ta nabrala obrátky právě v suchých letech 2018 a 1019. Sucho a teplot totiž kůrovci svědčí, naopak jehličnaté lesy ho snáší špatně. Můžeme říci, že mrtvé suché lesy na mnoha místech v Česku jsou největší připomínkou klimatických změn na našem území. 

Ústup jehličnatých lesů je sice v principu dobře nahraditelný lesy listnatými, vhodnějšími do teplejšího klimatu, ale bude trvat mnoho let, než ty dorostou do patřičné velikosti. Dalším projevem změny klimatu je výrazný úbytek sněhu v posledních dvou desítkách let. Což úzce souvisí se suchem. protože pokud chybí v zimě sníh, na jaře krajina nemá z čeho brát vodu a rychleji vysychá. Pozorujeme dlouhodobý výrazný úbytek podzemních vod, i když ty se letos dočasně zvýšily. 

Zkrátka, i na našem území jsou dopady změn klimatu velmi viditelné. 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz