Měříte správně teplotu vzduchu?

Jaké požadavky musí splňovat kvalitní měření teploty?

Měříte správně teplotu vzduchu?

Máte pocit, že hodnoty, které ukazuje váš teploměr nebo meteostanice se vůbec neshodují s předpovědí? Občas se samozřejmě může stát, že předpověď opravdu nevyjde nebo hrají roli nějaké hodně lokální jevy v atmosféře, ale pokud se teplota systematicky liší o více než 2-3 °C, tak stojí za to se podívat na to, čím a jak je měření prováděno.

Možnou chybu měření můžeme rozdělit na dvě hlavní příčiny. První z nich je samotný teploměr. Každý měřicí přístroj může už z výroby nějakou chybu nebo se může jeho přesnost zhoršit v průběhu času. Proto se na profesionálních stanicích provádí pravidelné kalibrace teploměrů ve speciálních laboratořích. Tato kalibrace je poměrně drahá (nicméně si ji ve vhodné laboratoři můžete domluvit i pro váš přístroj), tak pro základní porovnání doporučujeme si zvolit vhodnou stanici ve vašem okolí (viz naše mapa nebo síť stanic ČHMÚ). Tato stanice by měla ležet co nejblíže vašemu místu měření a měla by být v co nejpodobnější nadmořské výšce. Potom zbývá si počkat na zatažené a větrné počasí s malým slunečním svitem (ideálně za tmy). Za těchto podmínek bývají lokální rozdíly malé a srovnání má nejvyšší vypovídací hodnotu. Pokud máte teploměr blízko okna, tak je vhodné při srovnání okno zavřít a provádět porovnání při vyšších venkovních teplotách (kolem +10 °C a více), kdy je měření méně ovlivěné teplem z budovy.

V případě, že tento srovnávací test (nebo kalibrace) dopadne dobře, tak zbývá otázka umístění teploměru. Profesionální meteostanice používají radiační štíty, případně klasické meteorologické budky (i když ty se u nás už používají v menší míře). Pokud nic z toho nemáte k dispozici, tak je vhodné umístit teploměr do stínu (na severní stranu budov) a například z polystyrenu nebo bílých plastových misek vyrobit kryt, který bude chránit snímač zhora a zboku v případě, že se dostane přechodně do slunečního svitu. Pokud ale nevyužijete žaluziovou konstrukci z misek, tak je vhodné, aby alespoň dno zůstalo otevřené, aby byla zajištěná dostatečná ventilace přístroje. Hlavně v zimě je důležité, aby byl teploměr co nejdále od zdrojů tepla, tedy je lepší mít bezdrátové čidlo na zahradě a přijímač doma než teploměr na okně. Když to podmínky dovolí, tak doporučujeme umístit snímač do výšky 2 m nad povrchem, ve které se standardně měří a pro kterou se také vydávají předpovědi. Doufáme, že vám tyto rady pomohou zlepšit vaše měření, které vám bude přinášet zajímavé údaje o měnícím se počasí.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz