Arktida může být do konce století v létě bez ledu

Bude záležet na tom, do jaké míry se podaří omezit emise skleníkových plynů

Arktida může být do konce století v létě bez ledu

Je všeobecně známo, že rostoucí teploty mořskému ledu v Arktidě nesvědčí, zejména v létě vědci pozorují velmi výrazný úbytek zalednění. Ale je možné, že by nakonec zůstal severní oceán úplně bez ledu?

Právě tuto otázku si položil Robert Newton z Kolumbijské univerzity a jeho spolupracovníci. Výsledky jejich práce nabízejí dva odlišné scénaře. Pokud se podaří výrazně snížit emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů, tak by se led mohl udržet alespoň v menší části Arktidy. V opačném případě je pravděpodobné, že v létě bude na severu jen otevřené moře a led se bude tvořit jen v chladné části roku. To by mělo samozřejmě velký dopad na místní ekosystémy, jejichž důležitou součástí jsou fotosyntetizující rozsivky vázané na okraje a trhliny ledu. 

Zajímavostí je, že nejdéle led vydrží nikoliv na severním pólu, ale v oblasti zvané "Last Ice Area"  neboli Oblast posledního ledu. Tento region se nachází severně od Grónska a severokanadských ostrovů a vyznačuje se silnější vrstvou mořského ledu než jakou pozorujeme ve zbytku Arktidy. Přičinou velké mocnosti ledu jsou mořské a vzdušné proudy, které transportují led od sibiřských břehů a z okolí severního pólu právě nad Kanadu a Grónsko.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;phys.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK