Všechny ledovce v Německu mohou roztát do 10 let

Zbývá jim tak méně času než se původně čekalo.

Všechny ledovce v Německu mohou roztát do 10 let

Ledovce v Německu najdeme jen na jihu státu, v okolí masivu Zugspitze a v Berchtesgadenských Alpách. Jejich budoucnost ale nevypadá moc dobře, podle aktuální zprávy jim zbývá jen asi 10 let. Původně se přitom počítalo, že by mohly vydržet až do poloviny století.

Už nyní pozorujeme dramatické změny zbývajících německých ledovců. Konkrétně se hovoří o tom, že za poslední desetiletí ztratily dvě třetiny objemu a třetinu rozlohy.

Tání horských ledovců není problém jen Německa nebo celkově Alp, ale i mnoha dalších regionů. Zatímco ztráta německých ledovců může ovlivnit lokální podmínky v horách, v případě zalednění v asijských velehorách hrozí problémy s dostupností vody pro miliony lidí, kteří žíjí u řek napájených ledovcovou vodou. Navíc se voda, která přestane být vázaná v ledovcích podílí na vzestupu hladiny oceánu a ovlivňuje tak podmínky na pobřeží i ve vzdálených oblastech.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; phys.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK