Tání ledovců zřejmě posunulo zemskou osu

Změna nemá vliv na běžný život, ale ukazuje na velké množství odtátého ledu

Tání ledovců zřejmě posunulo zemskou osu
Zemská osa je myšlená čára, která prochází severním a jižním pólem a kolem níž se země otáčí. Tato rotace má způsobuje střídání dne a noci. Její poloha se v čase pomalu mění a nyní se ukazuje že na tyto změny polohy může mít vliv i aktuální změna klimatu spojená s masivním táním ledovců.

Tání velkého množství ledu a následný odtok tavné vody může způsobit, že se změní rozložení hmoty v rámci zemského tělesa. A tato změna v důsledku způsobí, že se osa otáčení naší planety začne posunovat, respektive změní svůj původní směr pohybu.

Podle nejnovější studie vědců z Čínské akademie věd se ukazuje že právě tání ledovců je zřejmě jednou z příčin změny směru a rychlosti pohybu zemské osy, která je pozorována od 90. let. Není to jediný faktor, svou roli hraje i mohutné odčerpávání podzemních vod (které pak chybí na původním místě a někde jinde "přebývá") a i čistě přírodní faktory, jako jsou změny v zemském jádře. Změna, ke které došlo může ovlivnit i délku dne, ale jen v řádu milisekund, jde tak hlavně o zajímavý poznatek ohledně našeho vlivu na planetu Zemi.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;phys.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK